Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alkatraz

4. 10. 2007
Co je vůbec Alcatraz? Jaká byla historie ostrova a jak vypadá dnes? Byla ochranná zařízení dost přísná? Které významné osobnosti byly uvězněny v Alcatrazu? A jaké se o Alcatrazu vyprávějí legendy?
Obrazek


Určitě už jsi někdy slyšel o slavném Alcatrazu. O vězení, ze kterého není úniku. V tomto článku se ti pokusím přiblížit jak to s Alcatrazem doopravdy bylo a je.

Alcatraz je vlastně ostrov. Španělský objevitel jej nalezl už v r. 1775 a pojmenoval jej "Alcatraces". Tento název ve španělštině znamená "Pelikán". Na ostrově se totiž těmto ptákům líbí. Ty můžeš Alcatraz objevit mnohem jednodušeji. Když si najdeš na mapě USA město San Francisco. Alcatraz se nachází několik kilometrů od jeho pobřeží.

Jaká byla historie ostrova? A jak vypadá dnes?
Od r. 1850 na ostrově stojí pevnost. Ta byla zpočátku využívána pro vojenské účely. Později, v r. 1933, se pevnost proměnila na nejvíce streženou a mezi zločinci obávanou věznici. Po 30 letech provozu byla věznice zrušena. Důvodem byly vysoké náklady na provoz, které USA nechtělo platit. V této době bylo v Alcatrazu jen 28 vězňů. Ti byly převezeni do jiných věznic na pevnině. Dnes se z Alcatrazu stala historická památka, kterou ročně navštíví více než jeden milión turistů. Alcatraz dokonce dostal status národního parku. Jestli se tam chceš podívat, měl by sis lístek na trajekt a vstupenku objednat nějaký čas dopředu. Aby ses tam vůbec dostal a nejel zpátky zklamaný.

A co ochranné zařízení věznice?
Do Alcatrazu byly zavíráni jen ti nejnebezpečnější zločinci 20. století. Ochranná zařízení proti útěku vězňů proto musela být velice přísná a důmyslná. Alcatraz měl několik stovek cel. Ty byly rozděleny do jednotlivých bloků. Každý z bloků měl svá poplašná zařízení nezávislá na těch ostatních. Mříže každé cely byly ze speciální, pevné oceli. A každý vězeň byl vždy kontrolován minimálně dvěma strážci, kteří nosili zbraně.

Které významné osobnosti byly uvězněny v Alcatrazu?
Jedním z nejznámějších a největších lupičů všech dob je Al "Scareface" Capone. Tento král gangsterů byl ve 30. letech 20. století zatčen a mezi prvními dopraven do Alcatrazu. Další příběhy nejznámějších zlodějů i jiných podvratných živlů, můžeš najít na stránkách .../alcatraz/alcatraz.html.

O Alcatrazu se vypráví, že z něj nemůže nikdo uniknout. Pokoušeli se o to mnozí, ale nedopadli dobře. Někteří se nedostali ani k pobřeží ostrova. Byli zastřeleni, nebo později tvrdě potrestáni. Ti, kterým se povedlo dostat se až k moři, se utopili. Jen jediná legenda kazí neposkvrněnou čest Alcatrazu. Stalo se to prý r. 1962, rok před zrušením věznice. Frank Morris a bratři Anglinové utekli z Alcatrazu. Někdo tvrdí, že se utopili, jiní říkají, že je viděli živé. Doopravdy se však neví co se s nimi stalo, protože těla se dosud nenašla. Na tyto motivy byl dokonce natočen film, který se přímo jmenuje "Útěk z Alcatrazu" http://www.sms.cz/film/utek_z_alcatrazu.
 

 
¨
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

gotik

(anonymus, 29. 11. 2008 16:24)

ahoj jako ma to tu pekne az n ten gotik jak si řežou z toho se mi dělá zle a mas to tu jinak pěkný